Navigation


RSS / AtomНатуральний бджолиний віск

07/27/09 , , Віктор

Крім меду, бджоли виробляють і інші корисні та цілющі продукти. Кожен з них має цінні властивості і має свою сферу застосування.

Віск – це другий дуже важливий продукт, що дають бджоли. Віск – бджолиний продукт, що виділяється восковими залозами бджіл, не розчинний у воді та гліцерині та малорозчинний у етиловому спирті. При нагріванні розчиняється в бензині, скипидарі, ацетоні. Хімічний склад його досить складний і представляє суміш більш ніж з 300 різних сполук і мінеральних речовин, основною складовою воску бджолиного є складні ефіри, утворені при взаємодії карбонових (жирних) кислот зі спиртами. Крім того, у воску містяться мінеральні речовини, смоли, прополіс, деяка домішка квіткового пилку, бетакаротин, вітамін А, ароматичні та барвники.

При температурі 30-35 ° C віск ще твердий, при температурі вище 35 ° C
він стає пластичним, а за 47°C руйнується його нормальна структура. Нагрітим до 60-65 ° він стає рідким. За наявності у воску прополісу,
перехід у рідку фазу відбувається за 71°C. Горіти віск починає за температури 300°C. Віск дуже добре вбирається малопористими поверхнями і дуже добре на них тримається.

Чудові властивості воску привертали увагу людини ще у давнину. Вже у Стародавньому Єгипті віск широко застосовувався при жертвоприношеннях. В одному з папірусів часів Рамзеса III (1269-1244 роки до н. Е..) Є вказівка на царський внесок воску до фонду жертвопринесення. Оскільки віск має консервуючі властивості, його використовували при похованнях. Скіфи, що кочували в Причорноморських степах, використовували віск для бальзамування трупів царів. За словами давньогрецького історика Геродота, “перси покривають труп воском і ховають”. Також віск з давніх-давен був ходовим товаром для обміну. Насамперед він служив виготовлення свічок, які використовувалися як освітлення, і у ритуальних цілях. Воскова свічка була у християн символом жертовного життя Спасителя. Особливо багато воску йшло на весільні свічки. Свічка нареченого важила пуд із чвертю (трохи більше 20 кг), а нареченої – пуд без чверті (близько 12 кг). Неодмінними дійовими особами у весільних обрядах були «свішники», тобто молоді люди, що тримали свічки. Молоді в руках тримали середні свічки: наречений – свічку вагою 5 фунтів (близько 2кг) та довжиною 3/4 аршина (~53 см), наречена – свічку вагою 4 фунти (~1.6 кг) та довжиною 7 вершків (~31см).

Протягом багатьох століть художники користувалися восковими фарбами, що мали гарний блиск і велику міцність. Про це красномовно свідчать як літературні джерела, а й археологічні знахідки. В результаті розкопок міст Помпеї та Геркуланума, вироблених у 1706 році, був виявлений настінний восковий живопис, який прикрашав багато століть тому вітальні багатих помпейців. Незважаючи на те, що ці міста були засипані землею та попелом під час виверження Везувію та восковий живопис знаходився над землею понад 17 століть, вона зберегла свою красу та яскравість фарб.

Широко застосовувався бджолиний віск та у скульптурі. З воску роблять бюсти та статуї. У всьому світі відомі музеї воскових статуй Парижа, Лондона, Амстердама.

Починаючи з давніх часів і до середньовіччя для письма використовувалися плоскі дерев‘яні дощечки, покриті з одного боку рівним шаром воску, на який стилусом наносилися літери. Стилус являв собою металеву паличку із загостреним кінцем, що замінював сучасне перо; інший, тупий кінець служив для загладжування списаної поверхні. Про навощені шматки полотна, які заміняли сучасний папір, розповідає Пліній Старший. Також про це згадує у своїх творах давньогрецький поет Гомер, римський поет Катулл та багато інших.

Віск виробляється восковими залозами бджіл, починаючи з 12 дня життя, хоча невелике виділення починається вже на 3-6 добу і припиняється його вироблення з початком льотної діяльності бджоли. При цьому повинні дотримуватись деяких умов:

  • хороший нектарний хабар
  • наявність пилку в природі
  • Наявність плодової матки, що відкладає яйця
  • температура всередині бджолиного гнізда має бути в районі 34-35 ° C

Бджоли – монопольні виробники воску. Люди ще не вміють створювати такі речовини. Отримують віск, перетоплюючи в киплячій воді стільники після відкачування меду. У нашій країні 80% воску повертається на пасіки для потреб бджільництва, а 20%, що залишилися, знаходять різноманітне застосування в багатьох галузях промисловості. З воску виготовляють свічки, муляжі та воскові фігури, це необхідний компонент високоякісних воскових фарб, що успішно застосовується для консервування продуктів.

Віск, як і мед, буває фальсифікований (методи визначення справжності воску) . Якщо провести поверхнею воску якимось гострим предметом, вийде стружка, що завивається в довгу безперервну спіраль. За наявності будь-яких домішок (церезину, парафіну або каніфолі) стружка кришиться.

Віск здавна славився своїми лікувальними властивостями. У багатьох країнах його використовували як протизапальний, ранозагоювальний і пом‘якшувальний засіб. Авіценна вказував, що жування воску пом‘якшує кашель і справляє відхаркувальний ефект. На Русі народна медицина також рекомендувала віск матерям, що годують, для стимуляції утворення молока.

Сучасні дослідження дозволяють говорити про те, що віск, завдяки речовинам, що містяться в ньому, має бактерицидну дію і згубний для деяких хвороботворних організмів.

Корисність вживання бджолиного воску не викликає сумнівів. Однак у природі він служить для зберігання ще ціннішого продукту — меду. Тому, по можливості, слід вживати їх разом, тобто є стільниковий мед. Можливо, не дарма природа поєднала ці дві речовини — віск та мед. Можливо, разом вони мають лікувальний ефект, ще не відкритий сучасною наукою. Стільники рекомендують жувати не тільки для лікування будь-яких захворювань. Це також добрий засіб їх профілактики. Завдяки багатому хімічному складу сотів, в організм надходять вітаміни та біологічно активні речовини, очищаються зуби та вся ротова порожнина. Позитивний вплив виявляється навіть на шлунково-кишковий тракт: він дезінфікується і відбувається активізація моторики кишечника і нормалізація слиновиділення і секреції шлункового соку. Все це благотворно впливає на процеси травлення, отже, і на весь організм в цілому.

Віск дуже широко використовується у виробництві ліків. Віск входить до складу різних кремів, мазей, емульсій, препаратів на лікування опіків тощо. У косметичній промисловості віск натуральний бджолиний незамінний компонент. Віск входить до складу кремів, масок, помад, дезодорантів, тіней, туш для очей. У дерматології віск бджолиний використовується як стимулятор росту тканин та бактерицидний засіб при лікуванні ран, опіків, запальних процесів.


Ключові слова: ,

,

Останні зміни: 20/05/2024 22:08 (910)

Підписатися на RSS-стрічку


Попередження! Інформація, розміщена на сайті, не є підставою для самолікування. Перш ніж скористатися будь-яким рецептом, проконсультуйтеся у лікаря.

Контакти

мед в сотах


Категорії
Посилання