Navigation


RSS / AtomБузок

05/16/10 , , Віктор

Бузок Бузок звичайний (лат. Syringa vulgaris) – великий чагарник або дерево заввишки 7-9 м сімейства олійних. Листя супротивне, серцеподібно-яйцевидне, загострене, черешкове, зазвичай цілісні, рідше перисто-роздільні, що опадають на зиму. Латинська назва бузку походить від грецького слова ‘syrinx’ – трубка, що, очевидно, вказує на будову квітки. За іншою версією — від імені німфи Сірінга, перетвореної на тростину, з якої бог лісів Пан виготовив пастушу сопілку “сірінкс”. Українська назва походить від праслав‘янського buzъ, похідним від якого також є слово «бузина» («боз») і яке, за найпоширенішою версією, походить від праіндоєвропейської назви бука. Поряд зі словом «бузок», в Україні ця рослина була відома під назвами буз, біз, без, буздерево, рай-дерево, яйдерево (яйдерво), яндерево.

Квітки білі, лілові або рожеві, 4-члені, з подвійною оцвітиною, зібрані в густі, часто парні волоті, що утворюються на торішніх пагонах. Чашка маленька, зеленого забарвлення; віночок лійчастий, з довгою трубкою і 4-роздільним відгином, ліловий або білий. У квітці 2 тичинки, прикріплені до трубки. Пильовики над віночком не виступають. Плоди — сухі двостулкові коробочки, в яких утворюється крилате плоске насіння.

Бузок та бджола Цвіте наприкінці весни протягом 15-20 днів. Бджоли збирають з квіток невелику кількість пилку та нектару. Бузок відносять до медоносів умовно, хоча квітки виділяють багато нектару. Це з тим, що квітка її представляє воронку довжиною 8—10 мм, дні якої перебувають нектарники. Так як довжина хоботка медоносних бджіл близько 6 мм, вони позбавлені можливості діставати нектар. Однак за сприятливої погоди медові залози бузку працюють настільки сильно, що майже наполовину заповнюють нектаром квіткову воронку і роблять його доступним для бджіл. Для збирання нектару бджоли користуються отворами, зробленими джмелями чи дикими бджолами, осами.

Бузок за своєю природою призначена для природного відновлення прикореневої поросли та кореневищними нащадками. Часто бузок розмножують методом живцювання.

Виростає бузок в основному в європейській частині СНД, у Південно-Східній Європі. Культивується в основному як декоративна рослина для одиночних посадок і живоплотів. Основна властивість бузку, завдяки якому вона заслужила всенародне кохання, — гарне цвітіння. Використовується також бузок і в народній медицині.


Ключові слова:

,

Останні зміни: 18/05/2024 09:18 (344)

Підписатися на RSS-стрічку


Попередження! Інформація, розміщена на сайті, не є підставою для самолікування. Перш ніж скористатися будь-яким рецептом, проконсультуйтеся у лікаря.

Контакти

мед в сотах


Категорії
Посилання