Navigation


RSS / AtomГоловатень круглоголовий

11/02/09 , , Віктор

Головатень круглоголовий (лат. Echinops sphaerocephalus, рос. Мордовник шароголовый ) — багаторічна, сильно посухостійка колюча рослина із сімейства складноцвітих, висотою від 50 см до 1,5 м і більше (на хорошому ґрунті). Родова назва походить від грецького слова “echinos” – їжак і “ops” – зовнішній вигляд.

головатень круглоголовий Відмінний літній медонос. Листя перистороздільні, з довгастими колюче-зубчастими частками, зверху зелені, злегка залізисто-пухнасті, знизу сірувато-повстяні. Дрібні квітки в кількості 200-300 згруповані в кулясті суцвіття білувато-бузкового (блакитного) забарвлення. Цвіте починаючи з другого року з кінця червня до початку серпня. На одному місці може зростати понад 10 років.

Головатень круглоголовий – справжня знахідка для бджіл. Цвіте він понад місяць. Нектароносна тканина розташована у глибині квітки. Нектар, що рясно виділяється, виходячи в лійкоподібне розширення віночка, іноді заливає всі суцвіття. При середній вологості та дуже теплій погоді (25-30 ° C) середня сезонна нектарність однієї квітки понад 2 мг, а в окремих квіток вона досягає 6 мг. У посуху нектарність падає на 50%, але не припиняється (на відміну від гречки та багатьох інших медоносів). Бджоли, в великій кількості відвідуючи головатень в липні-серпні, часто здаються вп‘ялися в його суцвіття, на яких одночасно працюють по кілька штук. Нектар прозорий, безбарвний, із легким приємним, дещо пряним запахом. Концентрація цукру в нектарі дуже висока і сягає 65—70%. Нектаропродуктивність заростей головатеня за сприятливих умов становить до 600 кг з 1 га. Крім нектару, бджоли беруть із цієї рослини білуватий пилок. Головатень круглоголовий добре росте на вапняних та крейдяних ґрунтах по пустирях, схилах, серед чагарників.

бджола  на головатень круглоголовий
Мед, зібраний бджолами з мордовника, має тонкий аромат, має світло-бурштиновий колір і приємний на смак. Зазвичай входить до складу меду з різнотрав‘я.

Мед головатеня вважається цілющим, оскільки містять цінні біологічно активні речовини. Завдяки лікарським властивостям вони здатні тонізувати серце та судини, підвищувати низький тиск, позбавляти головного болю, усувати слабкість організму після втоми та перенесеної хвороби, покращувати сон та апетит, стимулювати діяльність нервової системи.

Головатень з успіхом можна використовувати для обсіменіння земельних ділянок, що прилягають до пасік, не перебувають у обробці (схили ярів, луки, серед чагарників та інші незручності), а також висівати на припасічних ділянках. До ґрунтів головатень круглоголовий невибагливий. Насіння головатеня легко вимолочується (у середині серпня) з головок. Вони схожі на дрібне і щупле насіння вівса, вкрите легкою плівкою; у зламі борошнисто-склоподібні; на смак як полинь (гіркі). З насіння головатеня, врожайність якого може досягати 20 центнерів з гектара, можна добити велику кількість цінної олії.

Агротехніка обробітку головатеня кулястого нескладна. Сіють головатень під зиму або навесні в суміші з фацелією в кількості 8 кг фацелії та 5 кг головатеня на 1 га. Глибина загортання насіння — 2—3 см. Ширина міжрядь — ~70 см. Насіння не потребує попередньої обробки. Схожість насіння головатеня висока. Для отримання насіння слід посіяти насіння у квітні в ящик, а в травні – висадити розсаду в ґрунт і отримати таким чином маткову ділянку. У перший рік із насіння виростає розетка листя, а на другий рік виростає стебло – квітконосна втеча. Після обсіменіння генеративні пагони відмирають, а з бруньок відновлення на кореневій шийці утворюються нові листові розетки, що дають початок новому пагоні. Можна сіяти на зиму, просто розкидаючи насіння на попередньо розпушену за допомогою дисків землю. Під впливом осінніх дощів насіння покриється оптимальним шаром ґрунту.

Заготівля плодів мордовника.

Плід головатеня – циліндрична сім‘янка довжиною 6 мм з чашоподібним чубчиком. Плоди розвиваються всередині обгортки. Це циліндричні сім‘янки з притиснутими волосками і з чубчиком з коротких волосків, спаяних при основі коронки. Збирають їх руками (при цьому потрібно використовувати міцні рукавиці, тому що головки досить колючі) або спеціальними машинами. Зібрані суцвіття досушують. Складнощі викликає виділення сім‘янок із кошиків. Вручну цю операцію провести дуже важко.

Використання плодів головатеня

У медичних цілях використовують насіння. У насінні виявлено алкалоїд ехінопсин (1,5-2%) і жирне масло (26-28%). Виділений із насіння алкалоїд ехінопсин збуджує нервову систему, тонізує серцеву діяльність, підвищує артеріальний тиск та тонус кровоносних судин. Він також зменшує головний біль, діє загальнозміцнююче, нормалізує сон та апетит.

Препарат ехінопсин раніше використовували для лікування різних неврологічних розладів та інших захворювань (атрофії зорового нерва, периферичних паралічів та м‘язової атрофії, радикулітів, міопатії та гіпотонії). У сучасній науковій медицині препарат не використовують.

Найбільш поширені рецепти застосування – водний настій та спиртова настойка насіння ujkjdfntyz (мордовника).
Для водного настою залити 2-3 чайні ложки насіння склянкою окропу. Наполягти в теплому місці всю ніч. Вранці процідити через кілька шарів марлі (з ватою), щоб затримати крихітні колючки. Склянка – добова доза, розділена на 3-4 прийоми.
Настоянка: 2 ч. л. насіння на 100г чистого спирту. На 21 день процідити. Приймати по 20 крапель 2 рази на день – вранці та ввечері.
Вживають лише за вказівкою лікаря.

Також головатень можна використовувати у їжу. З його головок, які ще не розцвіли, роблять салати.

Основне джерело: М.М. Глухів «Альбом медоносів»

Посилання по темі


Ключові слова: ,

,

Останні зміни: 18/05/2024 12:10 (1476)

Підписатися на RSS-стрічку


Коментарі [1]

  1. 10 November 2009, 09:03 , надена

    спасибо вам большое!!!!я думала никогда не найду это растение!!!!!!

Попередження! Інформація, розміщена на сайті, не є підставою для самолікування. Перш ніж скористатися будь-яким рецептом, проконсультуйтеся у лікаря.

Контакти

мед в сотах


Категорії
Посилання