Navigation


RSS / AtomФальсифікований мед

07/22/09 , , Віктор

Умовно підроблений мед (фальсифікований мед) можна поділити на три групи:

  • Зроблений бджолами з цукрового сиропу;
  • Штучний мед;
  • натуральний неякісний мед з додаванням різноманітних домішок для надання йому потрібної в‘язкості та маси.

Досить важко «на око» визначити, чи є в меді добавки, з чого він був зроблений і чи не є він просто штучним.

Методи визначення якості меду.

Дуже часто рекомендують використовувати для визначення якості меду хімічний олівець, який зараз важко знайти.
На жаль, хімічний олівець не допоможе у визначенні якості меду. Вважається, що при дотику меду та олівця забарвлений слід (розлучення) з‘явиться лише в тому випадку, якщо мед – підробка. Але точніші лабораторні дослідження не підтвердили справедливість цього твердження.

Більш практичним виявляється інший спосіб: на лист промокального паперу поміщають невелику кількість меду. Якщо через 3-5 хвилин на зворотному її боці з‘явилася рідка пляма, значить, мед фальсифікований. Ця проба ефективна, але з невеликим застереженням: іноді до розряду підробок можуть потрапити і деякі сорти натурального меду.

З деякою часткою ймовірності можна спробувати визначити, з чого бджоли робили мед. Вважається, що якщо підігріти в ложці трохи меду, то цукровий мед потемніє і почне підгоряти, з натуральним медом цього не станеться.

Іноді існує думка, що найправильніше — вибирати мед за смаком. Це не зовсім так. По-перше, існують різні есенції, які додадуть продукту приємного смаку, але не зроблять його якісним медом. По-друге, відомо, що смак меду залишається в роті ще 40 хвилин після того, як його вже проковтнули. Тому, якщо пробувати кілька сортів поспіль, то зрозумілим буде смак лише першого меду, решта видадуться такими ж чи гіршими. Тим більше майже неможливо визначити на смак домішок цукрового сиропу або, наприклад, желатину.

Щоб визначити механічні домішки використовують наступний метод.
У невелику пробірку беруть пробу меду, додають дистильовану воду та розчиняють його. У осаді чи поверхні виявиться механічна домішка щодо нього.

Домішку крейди можна виявити, якщо до проби меду, розведеної дистильованою водою, додати кілька крапель будь-якої органічної кислоти або оцту. За наявності крейди відбувається закипання суміші внаслідок виділення вуглекислого газу.

Щоб виявити домішка борошна і крохмалю, які можуть бути додані до меду для надання йому видимості кристалізації, необхідно в кип‘ячений та охолоджений розчин меду влити кілька крапель йодистого калію (йоду). Поява синього забарвлення свідчить про наявність крохмалю.

Домішку до меду крохмальної патоки можна визначити нашатирним спиртом, який краплями додають до проби меду, попередньо розчиненого в дистильованій воді (1:2). При цьому розчин забарвлюється у білий колір із бурим осадом. Мед з домішкою крохмальної патоки в‘язкий, тягучий і кристалізується при зберіганні.

Натуральний мед у роті не розчиняється, як цукор, а тане, і в нього – аромат квітів і смак злегка з гіркуватістю.

Щоб відрізнити незрілий мед від зрілого свіжого меду, потрібно взяти ніж або паличку і підчепити на трохи меду. Зрілий мед стікатиме тонким струмком, не розриваючись на краплі. На поверхні меду утворюватиметься невелика рельєфна гірка. Остання крапля натурального зрілого меду підтягнеться і пружинить назад до ножа. Незрілий мед дуже швидко скисає, а також може при зберіганні розшаруватись.

Існує мед, до якого неможливо нічого додати. Це мед, що продається в стільниках. Звичайно і в них може виявитися продукт, зроблений бджолами з цукрового сиропу, проте відпадає необхідність перевіряти його на різного виду домішки. Крім того, він повільніше кристалізуватиметься, довше зберігатиметься. У стільниках мед практично стерильний, та й віск, з якого вони складаються, має цілу низку корисних і лікувальних властивостей. Тут є лише один недолік: мед у сотах коштує дорожче, і при цьому немає повної гарантії його якісності.

Асортимент домішок, які використовуються для фальсифікації меду, напрочуд різноманітний. Тут і традиційний цукровий сироп, і тростинний цукор, і борошно, і крейда, картопляна, крохмальна і кукурудзяна патоки, желатин, клей і навіть тирса. Це далеко не повний, але вже цілком достатній список, щоб зрозуміти, що підроблений мед може бути шкідливим для організму. Тому найкраще купувати мед у пасічника, якому ви довіряєте. Якщо немає такого, то найкраще купити невелику порцію меду, вдома його дослідити, а потім купувати необхідну вам кількість меду.

Варто також знати, що цілющі властивості меду, який нагрівався до температури 60°С і вище сумнівні. Мед, що часто закристалізувався, нагрівають, щоб перевести його назад в рідкий стан, так як рідкий мед краще продається. Зазвичай його продають узимку під виглядом травневого чи акацієвого.


Ключові слова:

,

Останні зміни: 17/05/2024 22:36 (658)

Підписатися на RSS-стрічку


Попередження! Інформація, розміщена на сайті, не є підставою для самолікування. Перш ніж скористатися будь-яким рецептом, проконсультуйтеся у лікаря.

Контакти

мед в сотах


Категорії
Посилання