Navigation


RSS / AtomВоскова міль (вогнівка)

12/31/10 , , Віктор

Спочатку наведу інформацію з Основи бджільництва, Л.. 1958; Гусельников А. Л., Бджільництво, 4 видавництва, М., 1960.

Воскова міль, вогнівка бджолина велика (Galleria mellonella), метелик сімейства Pyralidae. Крила в розмаху 22-35 мм. Поширена у Європі та Азії. Відкладає яєчка на стільники у вуликах чи сховищах. Гусениці воскової молі харчуються воском, прогризаючи в сотах ходи, що заплітають павутинням; стільники стають непридатними для бджіл та витоплення воску. Особливо великої шкоди завдає бджільництво на півдні країни. Вражає переважно слабкі сім‘ї. Слід зберігати рамки із сушею у сухому холодному приміщенні. Боротьба – обкурювання сірої рамок.

Личинки п‘яти пар молі три покоління при безперешкодному розмноженні можуть знищити близько 300 кг чистого воску. Гусениці харчуються здебільшого воском, але не гидують і іншими кормами, заготовленими бджолами. Дорослі гусениці великої воскової молі мають довжину близько 18 мм, забарвлення – білувато-сіре з бурою головою. Самки воскової молі проникають у вулики та місця зберігання воскової сировини і відкладають яйця в комірки сотів або в щілини рамок та стінок вулика. Гусениці воскової молі, харчуючись, роблять численні ходи, руйнуючи рамку. При цьому всі заплутують павутинням, руйнують і забруднюю випорожненнями осередки сотів, що порушує розвиток личинок і лялечок бджіл, що знаходяться в них. Бджолині сім‘ї слабшають, іноді гинуть. При зараженні восковою міллю спостерігається зліт бджіл. Як правило, сильна бджолина родина може сама боротися з восковою міллю. Також личинки воскової молі у природі виконують роль санітарів, очищаючи гнізда, покинутими бджолами.

Віск у хімічному відношенні вкрай інертний. Це означає, що у світі знайдеться не надто багато речовин та сполук природного походження, які здатні віск розчинити та перетворити. І просто страшно подумати, наскільки активні біохімічні речовини виробляються в організмі личинок молі, якщо кожна здатна з‘їсти за короткий період розвитку (близько місяця) майже 2 г воску.

Дорослі метелики виходять з лялечок рано-вранці або ввечері і залишаються у вулику або поблизу нього до темряви. Протягом цього часу метелики майже не рухаються! І тільки вночі, коли всі бджоли зайняті важливим процесом збору меду, метелики починають свою роботу – вони відкладають яйця.

Сильна бджолина сім‘я борються як можуть із цими шкідниками. До темряви бджоли з охорони хапають метеликів і викидають з вулика. Замуровують лялечок у порожнинах рамок прополісом, захоплюють молодих гусениць при очищенні та ремонті сот. Але приблизно через 2 години після заходу сонця захист вулика припиняється, і метеликів, які впровадилися в цей час, мешканці вулика вже не помічають, тому вони починають відкладати яйця.

Рецепт спиртової настоянки воскової молі.

20 г добре розвинених личинок (без ознак лялькування) заливається 100 мл спирту, витримується 7-9 днів у темному місці (щодня збовтуючи) і потім настойку фільтрують.
Настоянка використовується в наступних дозах: – дорослим 30-40 крапель на 20-30 мл води тричі на день (приймати за 15-20 хв до їди), дітям – по 1,5 краплі на кожен рік життя (семирічній дитині – 10 крапель )

Джерело “Бджільництво” № 7 2001 р. “Препарати бджолиної вогневки та важковиліковні хвороби”

Посилання по темі

Воскова моль


Ключові слова: , ,

,

Останні зміни: 18/05/2024 11:08 (1679)

Підписатися на RSS-стрічку


Попередження! Інформація, розміщена на сайті, не є підставою для самолікування. Перш ніж скористатися будь-яким рецептом, проконсультуйтеся у лікаря.

Контакти

мед в сотах


Категорії
Посилання